برگزاری نـشست منطـقه ای بين المـللی موسسه مطالـعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم
در دانشگاه فردوسی مشهد

iicas30244

نشست منطقه ای موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم در روز شنبه 24 مهر ماه 1395 در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم اظهار داشت : جاده ابریشم، میراث کهن  نیاکان ما در طول هزاران سال دوستی و تبادل کالای بازرگانی است که در کنار بازرگانی، پیام آور نیکی ها، ابداع ها و اختراع ها و به مشارکت گذاشتن تجربیات ملل پیشرفته دنیا بوده است و زمانی که امپراتوریهای بزرگ به دنبال کشف راز ابریشم بودند ملتهای ایران، چین، کره و کشورهای آسیای مرکزی تجربیات خود را به خوبی با هم مبادله می کردند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: امروز در قرن بیست و یکم ضرورتها ایجاب می کند که دوباره به گذشته برگردیم و در این بین به نظر می رسد که نقش دانشگاهها و موسسات علمی در احیای جاده ابریشم به شکل مدرن آن بسیار پررنگ است که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی واقع در مسیر این جاده و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای ایران آماده است نقش تاریخی خود را در این زمینه ایفا کند و برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم یکی از اولین گامها در تحقق این امر مهم است.

دکتر کافی ادامه داد : بررسی موشکافانه رویدادهای مربوط به جاده ابریشم و ارائه راهکارهای سازنده در چنین همایش هایی موجب روشن شدن راه برای دست اندرکاران و برنامه ریزان کشورهای مختلف خواهد بود و دانشگاه فردوسی مشهد آمادگی دارد از پایان نامه ها و پژوهشهای مرتبط با جاده ابریشم و همچنین مشترکات ایران و کشورهای آسیای مرکزی حمایت کند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در پایان به این نکته اشاره نمود که جاده ابریشم باید به معنای واقعی آن در قرن بیست و یکم پیوند دهنده ملت هایی باشد که در مسیر این جاده قرار گرفته اند و خراسانی که در جاده ابریشم ترسیم شده است خراسان بزرگی است که بسیاری از کشورهای امروز عضو آن بوده اند.

آقای مرتضوی شهردار مشهد نیز در این همایش اظهارداشت : در حال حاضر، مهمترین خواستگاه کشورها فارغ از مباحث سیاسی، اقتصاد زیر بنای توسعه است و از منظر دین اسلام جایگاه ویژهای دارد و در احادیث به آن اشاره شده است.

شهردار مشهد  اعلام کرد : ارتباط کشورهای آسیای مرکزی فصل مهمی در توسعه همه جانبه این کشورها ایجاد می کند. 

آقای مرتضوی شهردار مشهد ضمن امیدواری به برگزاری چنین نشست هایی اعلام کرد: امیدواریم بتوانیم با پیوند منطقی بین کشورها به توسعه متوازن دست پیدا کنیم و این نشست‌ها به  اتحاد و انسجام دانش‌پژوهان و انتشار تالیفات مناسب در این حوزه کمک کند.

iicas30253

دکتر ایمان پور عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی این نشست نیز اظهار داشت : موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) یکی از موسسات زیر مجموعه سازمان یونسکو است که به منظور همکاریهای علمی، فرهنگی حوزه جاده ابریشم در سال 1995 تشکیل شدو از زمان تشکیل این موسسه هر سال نمایندگانی با جایگاه علمی در یکی از کشور های عضو گرد هم می آیند تا در باره همکاریهای علمی، فرهنگی کشورهای عضو و اهمیت جایگاه جاده ابریشم به عنوان یکی از پروژه های مطالعاتی سازمان یونسکو، بحث و گفت و گو کنند.

دکتر ایمان پور اظهار اعلام نمود : در این نشست دو روزه، پژوهشگران و دانشمندانی از کشورهای چین، کره جنوبی، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، آذربایجان، روسیه، ترکیه و عمان و پژوهشگرانی از دانشگاههای ایران حضور دارند.

وی گفت: در هجدهمین اجلاس علمی این موسسه که سال گذشته در کره جنوبی برگزار شد، دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور آمادگی خود را برای میزبانی نوزدهمین جلسه علمی شورای ایکاس و همایش جاده ابریشم اعلام کرد که برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم به منظور بررسی قابلیتهای فرهنگی، تمدنی ایران در شکل گیری و احیای تعاملات جاده ابریشم و چشم انداز آینده به همین منظور برگزار شده است .

دکتر ایمان پور  افزود : 40 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که در مرحله اول 37 چکیده از مقالات به دو زبان انگلیسی و فارسی ترجمه و چاپ شد اما به دلیل محدویت زمانی فقط از 30نفر برای ارائه سخنرانی دعوت به عمل آمد که ازاین تعداد 15 نفر از پژوهشگران داخلی و 15 نفر از پژوهشگران خارجی هستند.

لازم به ذکر است برگزاری نشست بين المللي موسسه مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم با همکاری مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه، شهرداری مشهد و مرکز پژوهشهای شورای اسلامی مشهد در روز های شنبه 24 و یکشنبه 25 مهر ماه 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار انجام می شود.

iicas30247